Çene bölgesinin yan tarafında bulunan ve en güçlü çiğneme kaslarından biri olan masseter kasının büyümesine masseter hipertrofisi (masseter büyümesi) adı verilir. Bu durumun en yaygın sebepleri arasında değişik nedenlerle diş sıkma ve gıcırdatmak, çok fazla sakız çiğnemek sayılabilir. Bu rahatsızlığın tedavisi için uygulanan masseter botoksu, masseter kasının gevşemesine sebep olur. Bu durum da bize diş sağlığının korunması, uyku kalitesinin artması ve uyku sonrası baş ağrısı sıklığının azaltılması, çenenin alt kontürünün daraltılması gibi avantajlar sağlar. Çene botoksu olarak da bilinen bu uygulamada yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavi edilmesi ve diş sağlığının korunması amaçlanır.

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Neden Yapılır?

Masseter kasının büyümesi, fonksiyonel açıdan pek bir sorun oluşturmaz. Ancak bu anormal büyüme sonucunda çene yanlara doğru genişler ve yüz şekliniz kareyi andırmaya başlar. Bu durum özellikle de kadınlar için sorun olmaktadır. Çünkü kadınlar, maskülen(erkeksi) yüz hatlarına sahip olmak istemez. Masseter kasının anormal derecede büyümesi, görsel olarak sorun oluşturmanın yanı sıra uykuda diş sıkma gibi problemlere de davetiye çıkarır. Hem baş ağrısı yapan hem de dişlerde hasar oluşturabilen bu durumdan kurtulmak gerekir. Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu, bu durumların tedavisi için geliştirilmiş bir yöntemdir.

Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?

Çene şeklinden memnun olmayan, baş ağrısı çeken, dişlerde hasar gelişen ve uygulamaya sorun teşkil edecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan yetişkinler bu işlemi yaptırabilir. Ancak hamile veya genel sağlık durumu yerinde olmayan bireylere çene botoksu önerilmez.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Çene botoksu uygulamasında botoks direkt olarak masseter kasına enjekte edilir. Masseter kasının yanı sıra şakak bölgesinde yer alan bir kas olan temporal kas kontrol edilir. Eğer temporal kasta da problem varsa botoks enjeksiyonu bu kasa da uygulanır. Yaklaşık 10 dakika süren bu işlem esnasında birey herhangi bir acı duymaz. Bu işlem tamamlandıktan sonra birey günlük hayatına hızlı bir şekilde dönüş yapabilmektedir.

Masseter Botoks Ne Kadar Kalıcı?

Masseter kası botoksu, ortalama 4-6 ay boyunca etkilidir. Bu süre çeşitli nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İşlemin Ne Sıklıkla Tekrarlanması Gerekir?

İşlemin etkisi geçtikten sonra (4-6 ay) çoğunlukla uygulamayı tekrar etmek gerekecektir. Birkaç tekrardan sonra işlemin etkisi kalıcı hale gelebilecektir.