Kişinin hastalığına özel olarak vücudun belirli bölgelerine cam ya da plastik kupalarla vakum uygulanarak dokunun kanlanması ve lenfatik dolaşımı arttırıldıktan sonra yüzeysel milimetrik cilt kesileri ile kan ve toksin içeren bağ doku sıvısının dışarıya alınma işlemidir. Kişinin hastalığına özel olarak vücudun belirli bölgelerine cam ya da plastik kupalarla vakum uygulanarak dokunun kanlanması ve lenfatik dolaşımı arttırıldıktan sonra yüzeysel milimetrik cilt kesileri ile kan ve toksin içeren bağ doku sıvısının dışarıya alınma işlemidir.
Hacamat kanı ile venöz kanın karşılaştırıldığı çalışmalarda hacamat kanındaki üre, ürik asit, trigliserit, kurşun, civa, kadmiyum gibi ağır metallerin miktarının venöz kana oranla anlamlı olarak yüksek çıktığı saptanmıştır.
2/3’ü sudan oluşan vücudumuzda dünyadaki tüm sularda olduğu gibi ayın çekim kuvvetinden etkilendiği için hacamat tedavisi için uygun günler hicri takvime göre ayın onbeşi ile yirmibeşi arasındaki günlerdir.

 

Hacamat kronik yorgunluk, fibromiyalji,  migren,  küme tipi baş ağrıları, huzursuz bacak sendromu, uyku bozuklukları, kas ağrıları, romatizmal rahatsızlıkları olan hastalarda, mevcut sağlık halini korumak, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerde, zor kilo veren ve kilo vermede duraklama dönemine giren, detoksifikasyon ihtiyacı olan kişilerde uygulanan geleneksel bir tedavi yöntemidir.