Omurga Kanalı Darlıgı :Omurga Stenozu

Omurgadaki kemik ve bag dokularının omuriligin yerleşmiş oldugu omurga kanalı içine dogru büyümesi,kalınlaşması ile silindirik omurga kanalı daralmakta sonuçta omurilik ve/veya sinirleri sıkışmakta böylece omurga kanal darlıgı hastalıgı ortaya çıkmaktadır.

Darlıklar fıtıklar gibi omurganın boyun,sırt ve bel bölgelerinde ortaya çıkarak farklı bulgular vermektedir.Bazı olgularda bu bölgelerden birinde ortaya çıkan darlık ilerleyen zamanlarda ameliyat oldugu bölgeye yakın ya da uzak omurga bölümlerinde de görülebilir.Yavaş gelişen fakat ilerleyici ve son aşamalarında günlük hayatı kısıtlayıcı özelliktedir.

Çogunlukla orta-ileri yaşlarda görülen omurga darlıgı etkiledigi omurga bölümüne baglı olarak kollarda,bacaklarda güçsüzlük ,yürüme güçlügü,yürüme sırasında şiddetli bacak kramp-agrıları nedeni ile oturmak,yürümeye mola vermek ,idrar tutamamak gibi yakınmalara yolaçar.

Omurga darlıgında cerrahi tedavi nasıl yapılmaktadır?

Cerrahi tedavi gerektiginde 2 seçenek vardır.

Mikrocerrahi ile kanala bası yapan kemik ve bag dokuları temizlenerek daralmış kanal çapı genişletilip sıkışan omurilik ve sinirler rahatlatılır.

Son yıllarda geliştirilen ve uyguladıgımız bu hastalıga özel geliştirilmiş endoskopik sistem ile kas ve bag dokuları tahrip edilmeksizin yapılan endoskopik stenoz ameliyatları yavaş yavaş rutine girmeye başlamıştır.

Her 2 yöntem de uygun gerçekleştirildiginde sonuçlar tatminkardır.