Çene bölgesi kadında ve erkekte farklılık göstermektedir. Kadında oval görünümlü, yumuşak ve hacimli bir çene, canlı ve uyumlu bir yüz görünümü için oldukça önemlidir. Erkekte ise daha köşeli, belirgin ve keskin hatlara sahip bir çene olması oldukça önemlidir. Doğuştan veya yaşlanmayla beraber meydana gelen bir takım değişiklikler bu görüntünün ortadan kaybolmasına neden olabilir. Yaşlanma ile beraber cilt ve yanak yağ dokuları sarkar, çene altındaki doygunluk kaybolur. Ve çene altı doku ile olan açı değişir. Her iki mariaonette çizgilerinin ve çene altının doldurulması, çenek kemiğinin öne doğru şekillenmesini ve daha güzel bir görünüm oluşmasını sağlar.

Son gelişmelerle popüleritesi artan jawline dolgusu, çenenin köşesinden, çenenin ucuna kadar olan hatta uygulanan dolgu işleminin popüler ismidir. Genellikle bu uygulama botilinum toksini uygulaması ile masseter kasının küçültülmesi daha yüz güldürücü ve hasta memnuniyeti yüksek bir işlem haline gelmiştir.

Alt çene dolgu işlemi yapılan hastalarda bu uygulamaya bağlı olarak çenenin alt kontüründe düzleşme ve marionette çizgilerinde de iyileşme gözlenebilir.

Uygulama sırasında çene köşesinden, çene ucuna kadar olan alanda uygun kanülle ve uygun iğnelerle dolgu enjeksiyonu cilt altı ve kemik üzerine bırakılarak yapılır.

Bolge lokal anestezi kremleri ile uyuşturulduktan sonra hastanın durumuna göre 1 ila 6 cc arasında dolgu kullanımı gerekir. Hastanın ne kadar dolguya ihtiyacı olduğuna ön muayenede karar vermek gerekir. Hasta işlem sonrası günlük hayatına çok huzlı bir şekilde dönebilmektdir.