Günümüz ana akım tıbbı acil hastalıklar ve girişimsel işlemlerde oldukça başarılı ancak konu günümüzde ve ülkemizde ve tüm dünyada en büyük salgın haline gelmiş olan  kronik hastalıklar olduğunda ise sebebe değil sonuca odaklanan bir yaklaşım söz konusu olduğu için sonuç alınaöamakta ve maalesef kişilerdeki  kronik hastalıklara hersene  bir yenisi eklenerek   çığ gibi büyümekte . Kronik hastalıklara fonksiyonel tıp bakış açısı ile yaklaştığımızda ise  hedefimiz sonuç değil sebebe odaklanma oluyor. Fonksiyonel tıp, temel olarak bir hastalığın hangi nedenlere bağlı ve nasıl ortaya çıktığını araştırır.hastanon ayrıntılı  öyküsü dinlenir,kan idrar tetkikleri  yapılır. Bazı lüzumlu hallerde  genetik,flora, besin intoleransı, nefes testi gibi ekstra testlerde istenebilir. Ayrıntışı öykünün ve istediğimiz testlerin sonuçlanması ile   Bu veriler ışığında da hastaya yönelik olarak sadece ona özel bir tedavi planlaması gerçekleştirilir.

Fonksiyonel Tıp Kliniği

  • Kişilerin hastalığına yol açan ana nedenleri tespit etmeye çalışarak, bu nedenler üzerine kurgulanan standart tıbba göre daha ileri düzeyde bir tedavi süreci uygular. Bu durumda fonksiyonel tıp olgusunun optimal sağlığın kazanımı için kişisel, hasta odaklı ve bilimsel dayanaklara bağlı bir yaklaşımın sergilendiği bir tıp alanıdır. Fonksiyonel tıpta sadece kişilerin hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen semptomlarının tedavisi değil, tüm sisteminin tedavisine odaklanılır.

Fonksiyonel tıp kliğinde her bir hasta için özel bir tedavi süreci programlamasının yapılması tüm hastalar için daha uzun vakitler ayrılabiliyor. Bununla birlikte geçirmiş oldukları hastalıkları, vücudundaki tüm sistemlerdeki şikayetleri değerlendirmeye alınır. Ayrıca hastanın rahatsızlığında tetikleyici olabilecek genetik, çevresel faktörler ile birlikte yaşam tarzı detayları ile birlikte  değerlendirmeye alınır. Bu olgular kronik inflamatuar hastalığı bulunan kişiler için standart tıbbın başarıya ulaşamayan tedavileriyle çözümsüz bir durumda kalmasının önüne geçiyor. Kanser, iltihaplı romatizma, diyabet, ülserarif kolit,crohn,hipertansiyon,  ve haşimo tiroiditi gibi kronik inflamatuar hastalıkların her biri  ve sağlıklı yaş almak isyeyenler fonksiyonel tıbbın kapsamında bulunur. Besin takviyeleri, diyet, egzersiz, yaşam tarzı düzenlemeleri ile hastanın yaşamının şekillendirildiği tedavi sürecinde standart tıbbın hastalığa ilişkin öngördüğü tedavi sürecine de dinamik şekilde devam edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir